Ako chovať múčne červy? Základná príručka k chovu a kŕmeniu

Múčne červy dokážete zakúpiť priamo na našej stránke v sekcii produkty. 

Či už hľadáte alternatívny zdroj bielkovín pre vaše domáce zvieratá, chcete vylepšiť svoju záhradu prirodzeným hnojivom, alebo len hľadáte nový zaujímavý koníček, chov múčnych červov je skvelou voľbou. V tomto príspevku vám poskytneme všetky základné informácie, ktoré potrebujete na to, aby ste s chovom dokázali začať jednoducho aj u vás doma!

Múčiar obyčajný

Múčny červ je vlastne hovorový výraz pre larvu hmyzieho druhu Múčiara obyčajného, po latinsky Tenebrio molitor. Tento druh pochádza pravdepodobne z teplejších oblastí Ázie, kde sa prispôsobil životu v prostredí s vysokým obsahom sušených rastlinných materiálov. Postupom času sa však rozšíril do ďalších oblastí a dnes ho nájdeme takmer na všetkých kontinentoch.

Do Európy sa múčiar dostal pravdepodobne obchodom a transportom potravín, najmä obilnín, ktoré mu poskytovali ideálne prostredie na prežitie a rozmnožovanie. Pre svoju schopnosť prežiť v suchých skladových podmienkach sa rýchlo adaptoval aj na európske klimatické podmienky a v súčasnosti ho nájdeme v skladoch, domácich chovoch a dokonca aj vo voľnej prírode.

Muciar_obycajny_v_prirode

Obrázok 2: Dospelec múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) voľne v prírode.

Múčiar má rád tmavé, suché prostredie s dostatkom potravy, ako sú zrná, múka či ďalšie obilniny. Preto sa často objavuje v sýpkach, skladiskách a mlynoch. V prírode sa občas ukrýva pod kameňmi alebo spadnutými stromami, kde si dokáže vytvoriť priaznivé podmienky na rozmnožovanie. V chove je obľúbený pre svoju vysokú výživovú hodnotu a jednoduchosť starostlivosti, vďaka čomu ho chovatelia využívajú ako krmivo pre domáce zvieratá, vtáky, plazy, ryby a dokonca aj v potravinárskom priemysle. 

Vývinové štádiá Múčiara obyčajného

Tento hmyz prechádza štyrmi fázami vývoja a jeho cyklus sa líši v závislosti od podmienok, v ktorých žije (množstvo krmiva, teplota, vlhkosť, svetlo, ročné obdobie). Ideálna teplota pre ich rast je medzi 25 - 30 °C. Vlhkosť vzduchu by mala byť minimálne 50 - 60 %. Príliš vysoká vlhkosť môže spôsobiť plesne, preto je dôležité udržiavať suchšie prostredie a pravidelne rozprašovať vodu (aspoň 2x týždenne) alebo poskytovať vlhkú potravu (ovocie, zelenina).

1. Vajíčko: Prvé štádium, z ktorého sa približne po 2 týždňoch vyliahne larva.

2. Larva: Toto štádium je vlastne typický múčny červ ako ho všetci poznáme. Ide o najdlhšiu fázu celého vývinového cyklu múčiara obyčajného. Larva dosahuje veľkosť 2.5 až 3.5 cm. Podľa viacerých štatistík je práve táto larva najpopulárnejším a najvýživnejším kŕmnym hmyzom na svete!

3. Kukla: Trvá 7-14 dní, po ktorých sa z kukly vyliahne dospelý chrobák. Kukla nepríjma potravu a nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť.

4. Chrobák: Reproduktívne štádium múčiara, meria v priemere 1.5 cm a v štádiu ovulácie je schopný naklásť až 6 vajíčok denne.

Vývinový cyklus Múčiara obyčajného

Obrázok 3: Dĺžka vývinového cyklu múčiara obyčajného pri ideálnej teplote v priestoroch nášho chovu Hmyzomlsky

Chov múčnych červov

Rast samotných lariev

Z vajíčka sa vyliahne malá larva. Pri ideálnych podmienkach (teplota 28-30 °C, vlhkosť 50-60% RH) a pravidelným dokrmovaním ovocím alebo zeleninou dokážeme skrátiť rastovú fázu na 90-100 dní. Táto fáza zahŕňa kŕmenie lariev, hydratovanie pomocou tekutín, čistenie a triedenie lariev podľa veľkosti.

Chovná časť larvy

Obrázok 4: Larvičky v kŕmnom substráte. Ide o najdlhšiu fázu vývinového cykla múčiara - pri nízkych teplotách dokáže trvat aj niekoľko mesiacov!

Reprodukčná časť chovu

Reprodukčná kolónia tvorí štádium kukly a dospelých chrobákov. Kukly nevyžadujú špeciálnu starostlivosť, je dôležité ich držať v suchu a oddelene od ostatných chrobákov alebo lariev.

Kukly múčnych červov

Obrázok 5: Separované kukly múčnych červov v samostatných nádobach. Na separáciu v našom chove používame špeciálné sitá.

Chrobáci

Chrobáci sa liahnu po 7-14 dňoch a potrebujú pravidelný prísun tekutej zložky krmiva. Sú obojpohlavní a kladú vajíčka do substrátu. Chrobáci nedokážu absorbovať vzdušnú vlhkosť, preto je dôležité, aby mali pravidelný prísun tekutín. Nie sú tak populárni na kŕmenie kvôli ich spevnenej kutikule, ale pre hydinu alebo väčšie plazy môžu byť zaujímavým spestrením jedálnička.

Dospelí chrobáci

Obrázok 6: Dospelci múčiara obyčajného v chovnej nádobe

Je potrebné separovať jednotlivé štádia?

Všetky štádia múčiara môžete chovať aj v jednej nádobe, avšak kvôli kanibalizmu bude výťažok lariev nižší. Odporúča sa separovať jednotlivé štádiá pre dosiahnutie vyššej efektivity chovu. 

Stále nám chodí viac a viac otázok, či je možné chovať všetky štádia v jednej spoločnej nádobe, preto na túto tému pripravujeme samostatný článok :-). 

Čím kŕmiť múčnych červov?

Suchá zložka krmiva

Základným potravinovým substrátom je zmes pšeničných otrúb a kŕmnej pšeničnej múky. Tento substrát môžete nahradiť jemným pšeničným alebo kukuričným šrotom, vločkami, alebo iným podobným krmivom. Odporúčajú sa jemné a vzdušné substráty, do ktorých sa larva dokáže zahrabať. Vrstva tohto substrátu slúži zároveň ako podložie v celej chovnej nádobe, čo je pre chov veľmi dôležité.

Kŕmenie suchou zložkou krmiva

Obrázok 7: Dokonalý substrát pre zdravý rast – zabezpečte larvám ideálne prostredie s kvalitnou suchou zložkou krmiva.

Tekutá zložka krmiva

Tento substrát je vhodné doplniť čerstvou rastlinnou potravou, ktorá slúži aj ako zdroj tekutín. Správne skladovanie krmiva je veľmi dôležité, aby sa zabránilo napadnutiu krmiva škodcami, ako sú mole, potravinové roztoče, huby alebo hniloba. Dôležitý je aj dostatočný prísun tekutín, pretože v prípade nedostatku vody sa produkcia znižuje, a naopak, v prípade nadbytku vody substrát podlieha plesniveniu.

Kŕmenie tekutou zložkou krmiva

Obrázok 8: Vlhkosť je kľúčová – čerstvé kúsky zeleniny zabezpečujú hydratáciu a optimálne podmienky pre rast múčnych červov.

 

Autor: Vaša farma špecializujúca sa na chov múčnych červov Hmyzomlsky :)