Ako pestovať mrkvu – pôda, výsev, zálievka a hnojenie pre sladkú úrodu

Mrkva (Daucus carota subsp. sativus) je koreňová zelenina obľúbená pre svoju sladkosť, chrumkavosť a vysoký obsah betakaroténu. Patrí medzi chladnomilné plodiny a v záhrade ju možno pestovať už skoro na jar. Aby bola úroda zdravá a bez deformácií, je dôležité venovať pozornosť výberu pôdy, pravidelnej zálievke a vhodnému typu hnojenia. Tento článok vám prináša praktický a odborný návod, ako na to. (Kumar et al., 2012; Ahmad et al., 2018).

Termín výsevu a odrody

Mrkva je odolná voči chladu, takže výsev je možný už od marca, v závislosti od odrody. Skoré odrody je vhodné vysievať na jar, neskoršie môžu byť vysievané aj v júni pre zber na skladovanie. Jesenný výsev (napr. v novembri) je tiež možný, ak pôda nie je zamrznutá – semená začnú klíčiť až na jar. Po vyklíčení je dôležité mladé rastliny preriediť, aby mali dostatok priestoru na rast. Ideálny rozostup medzi rastlinami je 3–5 cm, čo zabezpečí rovnomerný vývoj koreňov do správneho tvaru.

Pôda a poloha

Najvhodnejšia pôda pre pestovanie mrkvy je ľahká, priepustná a hlinito-piesčitá. Vyhýbajte sa ťažkým ílovitým pôdam, ktoré môžu spôsobiť deformácie koreňov. Pôda by mala byť dostatočne hlboká, jemne nakyprená a bez hrúd či kameňov. Mrkva tiež vyžaduje slnečné stanovište pre optimálny rast a chuť.

Zálievka a vlhkosť

Mrkva potrebuje rovnomerný prísun vody najmä v období klíčenia a tvorby koreňa. Odporúča sa zalievať 1–2× týždenne výdatne, aby sa voda dostala hlbšie ku koreňom. Nepravidelná zálievka môže viesť k praskaniu koreňov alebo k zníženej kvalite úrody.

Hnojenie mrkvy – na čo si dať pozor

Mrkva je citlivá na čerstvý maštaľný hnoj, ktorý môže spôsobiť deformácie a popraskanie koreňov. Odporúča sa použiť vermikompost, frass (hmyzie hnojivo), alebo minerálne hnojivá s vyšším obsahom fosforu. Fosfor podporuje vývoj koreňovej časti, sladkosť a pevnosť. Hnojenie vykonávajte približne raz mesačne, najlepšie v skoršej fáze rastu – pred tvorbou hlavného koreňa. Pri organických hnojivách sledujte reakciu rastliny, keďže ich účinok býva pomalší. (Bose & Som, 1990).

##PRODUCT-WIDGETS-35320##

Odporúčané podmienky pre pestovanie mrkvy

Faktor

Odporúčanie

Výsev

Marec – jún (jar), prípadne november (jesenný výsev)

Typ pôdy

Hlinito-piesčitá, kyprá, priepustná, bez hrúd

Stanovište

Slnečné, s hlbokou pôdou

Zálievka

1–2× týždenne výdatne

Hnojenie

Raz mesačne – frass/vermi, alebo fosforové minerálne hnojivo

Vyhnúť sa

Maštaľnému hnoju, ílovitým pôdam

Záver

Pestovanie mrkvy si vyžaduje citlivý prístup k pôde, zálievke a výžive. Ak zabezpečíte priepustnú pôdu, pravidelnú a hlbokú zálievku a vyhnete sa nadmernému dusíku, vaša mrkva bude chrumkavá, sladká a výživná. Ekologické alternatívy hnojenia ako frass alebo vermikompost sú ideálnou voľbou pre prírodné a zdravé pestovanie mrkvy bez chémie. 

Zdroje

Ahmad, S., Ali, M., Khan, M. A., & Rehman, S. (2018). Effect of organic fertilizers on the growth and yield of carrot (Daucus carota L.). International Journal of Agronomy and Agricultural Research (IJAAR), 13(2), 50–58.

Bose, T. K., & Som, M. G. (1990). Vegetable Crops in India (1st ed.). Calcutta: Naya Prokash.

Kumar, S., Sharma, R., & Yadav, D. S. (2012). Effect of organic and inorganic fertilizers on growth and yield of root crops. Journal of Horticultural Science, 7(1), 23–28.